Input:

Predstavitev Strategije razvoja državne uprave, uprav lokalnih skupnosti in javnih služb v Republiki Sloveniji do leta 2035

28.6.2024, Vir: Verlag DashöferČas branja: 12 minut

V juniju je bil izveden Dialog Konferenca o dolgoročnem razvoju javnega sektroja. O programu dogodka tukaj.

Mag. Igor Klinar, trenutno je zaposlen kot sekretar na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je afirmativno podal korake predvsem za strateški razvoj javnega sektorja, ki bi omogočil odličen javni sektor in njegov plačni sistem.

Javnega sektorja ni mogoče razvijati samo s plačami, temveč je treba prav tako nasloviti organizacijo in kadre ter zajeti vse ukrepe, ki jih je treba razviti v prihodnosti. Slovenija ima odlične globalno uspešne športnike, podjetnike in znanstvenike, zato je treba tudi javni sektor prilagoditi tako, da bo skladen z navedenimi uspehi.

Strategija razvoja do leta 2035 bi morala odpraviti glavne slabosti sedanjega stanja v javnem sektorju, ki so:

  • neukvarjanje z njegovo organizacijo in upravljanjem ter vodenjem javnih služb. To je velikokrat »ljubiteljsko« vodenje javnih zavodov. Dva poskusa za spremembe v javnih zavodih (leta 2001 in 2010) sta bila neuspešna. Velik interes deležnikov je bil očitno, da se ohrani status quo,
  • odpraviti mediokratski pristop, ki naslavlja predvsem povprečnost v državni upravi in upravah lokalnih skupnosti in
  • po letu 2008 se je vodila napačna politika plač; namesto, da bi se usklajevale osnovne plače z inflacijo, se je višina plač reševala z napredovanji.

V strategiji javnega sektorja bi bilo treba upoštevati tri triade. Prva triada je strateška, taktična in operativna raven. V tej predstavitvi izpostavljamo zgolj strateško raven, medtem ko bomo taktično raven naslovili naknadno.

Druga triada so državna uprava, uprave lokalnih skupnosti in javne službe. Pri prvih dveh so večkrat prisotni zapleteni birokratski postopki. S tem se ne dosežeta urejenost in učinkovitost, saj čim več je prepovedi, več je možnih kršitev. Upravne postopke je treba poenostaviti. Hkrati je treba povečati osebno odgovornost javnih uslužbencev. Ključne strateške spremembe so tako poenostavitev upravnih postopkov in uvedba umetne inteligence. To bi privedlo do večje dolgoročne uspešnosti javnega sektorja. Pri tem bi se bilo treba nasloniti na zunanje strokovnjake. V tem smislu se za državno upravo in uprave lokalnih skupnosti sprejme petletni taktični in operativni načrt za dosego omenjenih ciljev.

Največja pomanjkljivost


 Potrebujete pomoč?
Imate težavo z uporabo portala? Pišite nam.
Vaše sporočilo je bilo uspešno poslano.
Input:

Ta stran uporablja piškotke. Z nadaljevanjem brskanja po tej strani, brez spremembe pri nastavitvah vaših piškotkov, se strinjate z našimi pravili uporabe piškotkov.   V redu   Več o piškotkih